Aktuality

Predsezónny cestovný ruch - niet sa čím chváliť

Dátum: 12.06.2007 Zdroj: Lucia Kramaričová/www.sme.sk

Služby týkajúce sa cestovného ruchu na Slovensku stále pokrivkávajú, a nezriedka si človek pripadá akoby sa ocitol v dobe pred dvadsiatimi rokmi. Niekoľko zážitkov - začiatkom februára v Kežmarku. Krásne mestečko, služby mizerné. Na zimnom štadióne prebiehal turnaj hokejových rozhodcov, ktorí sa pozliezali z celého Slovenska. Partie zamierili neskoro večer trochu sa zabaviť. Podnik poloprázdny, fajn, hádam väčšia skupina ľahšie upúta pozornosť čašníkov. Omyl.

viac...

Významné osobnosti - obec Betliar

Dátum: 05.05.2007 Zdroj: wikipedia.org

Ján Fabricius - tento významný slovenský vzdelanec a spisovateľ sa narodil v Betliari 24. decembra 1672 v rodine evanjelického farára. Zomrel v Tisovci 16. novembra 1734.


Jozef Pavlík - učiteľ, osvetár, priamy účastník protifašistického odboja. Narodil sa v Betliari 14. apríla 1899 v rodine murára. V období prvej svetovej vojny bol betliarskym notárom. V roku 1944 bol zatknutý gestapom a odvlečený do koncentračného tábora. Od roku 1945 bol nezvestný.
Alžbeta Guntherová - narodila sa v 13. novembra v Bratislave. Pôsobila v obci v rokoch 1952 – 1955. Bola riaditeľkou Štátneho kultúrneho majetku (kaštieľa). Zaslúžila sa o reorganizáciu správy kaštieľa a hradu Krásna Hôrka. O kaštieli a hrade napísala odborné propagačné diela: „Štátny kaštieľ Betliar a okolie“, ktoré boli vydané tlačou v Bratislave v r. 1954. Svoju životnú púť ukončila v Bratislave.
Jozef Špidla - narodil sa 7. marca 1907 v Betliari v rodine tesára. V roku 1926 odišiel študovať do USA. Po návrate pracoval v okresnom archíve, ktorý mal vtedy sídlo v Betliari. Zaslúžil sa o spracovanie archívnych fondov pri bádaní o našej minulosti. Zomrel 22. februára 1991 v nemocnici v Košiciach.
Július Koššuth - pochádzal z remeselníckej rodiny. Narodil sa v Betliari 28.decembra 1882. V roku 1925 prevzal po otcovi kantorstvo, ktoré vykonával do roku 1947. Zaslúžil sa o založenie Pohrebného podporného združenia, bol jeho prvým tajomníkom. Zomrel 11. júna 1953.
Pavel Kurek - jeden z mála evanjelických farárov, ktorí pôsobili v Betliari viac ako desať rokov. Narodil sa 6. januára 1885 v Nyiregyháze (Maďarsko) v rodine dolnozemských Slovákov. Od 15. augusta 1924 pôsobil ako evanjelický farár v Betliari. Venoval sa kultúrno-osvetovej práci. Spracoval stručný vývoj obce za roky 1933-1937. Bol prvým kronikárom obce. Zomrel v r. 1947.
Ján Miklóšik - narodil sa v Betliari v dome „U Jozefa“ 24. mája 1902. Vyštudoval za učiteľa v Prešove. Pôsobil v miestnych spoločenských organizáciách. Venoval sa kronikárskej činnosti. Bol priamym účastníkom Povstania. Zomrel 26. septembra 1994 v Rožňave vo veku 92 rokov. Zozbieral a sčasti publikoval materiály a ľudovú slovesnosť o gemerskom zbojníkovi Mišovi Vdovčíkovi (Bratislava 1964). Vzácne sú ním spracované „Zvyky a obyčaje v Betliari“.
Emanuel Andráši (Andrássy) - buržoázny politik, podnikateľ, gemerský župan, gróf (3.3.1821 Košice – 23.4.1891 Gorizia, Taliansko). Otec Karol Andráši (1792-1845), matka Etela, rod. Sapáriová. Mal dvoch bratov. Manželka grófka Gabriela, rod. Pálfiová, mali 7 detí. Študoval na gymnáziu v Tate a na univerzite v Pešti. PhDr., 1858 člen korešpondent UAV. Hospodáril v rodinných podnikoch, prakticky sa zaoberal priemyselnou výrobou. Nazývaný „železný gróf“- Po štúdiách podnikal cesty po európskych a niektorých ázijských štátoch. Autor cestopisu „Cestovanie po východnej Indii“. V rokoch 1867-1881 gemerský župan. Od roku 1881 poslanec uhorského snemu za Rožňavu. Obhajca triednych a nacionálnych záujmov maďarských vládnúcich tried. Zmodernizoval vlastné bane a huty v Gemeri. Prvý predseda Spolku hornouhorských železiarov. Iniciátor založenia Salgótarjánskej železiarskej spoločnosti. Jeden z vedúcich členov správnej rady Rimamuránsko-salgótarjánskej železiarskej úč. Spol. Venoval sa kresbe, numizmatike, archeológii, etnografii, poľovníctvu, zachované trofeje z jeho poľovníckych ciest sú súčasťou muzeálnej expozície v betliarskom kaštieli. Prispieval do časopisov a novín, vydal vlastné kresby z ciest po ázijských krajinách, album s poľovníckymi a športovými výjavmi, predvolebné a parlamentné prejavy. V roku 1878 získal späť majetky v Betliari (od prechodných majiteľov grófa Nadášyho, resp. baróna Grovetina). Spolu so synom Gejzom I. zabezpečil v rokoch 1880-1886 prestavbu kaštieľa na spôsob loveckého zámku, ktorý honosným spôsobom i zariadili.
Emanuel Andráši ml. (II) (Andrássy) - gróf, posledný majiteľ kašiteľa (12. 8. 1892 - 7. 2. 1953)

Posledný obyvateľ betliarskeho kaštieľa. S manželkou, grófkou Máriou Kolonskou z Poľska, mal dcéru Ilonu a syna Gejzu (II). Tesne pred Slovenských národným povstaním (1944) celá rodina opustila Betliar a odsťahovala sa na západ k sestre Marice Lichtensteinskej. Syn Gejza (nar. 20.12.1920 vo Viedni) zomrel 19.2.1997 vo Vadusze. Dcéra Ilona žila v Budapešti, po smrti bola jej urna uložená do rodinnej hrobky na hrade Krásna Hôrka (dňa 13. júla 1991).
Gejza Andráši st. (Andrássy) - gróf, podnikateľ, buržoázny politik (22.7.1856 Budapešť – 29.8.1938 Budapešť). Syn grófa Emanuela Andrášiho. Matka Gabriela, rod. Pálfiová. Oženil sa s grófkou Eleonórou, rod. Kaunitzovou. Mali synov Karola a Emanuela a dcéru Maricu. Práva študoval na univerzite v Budapešti a v Ženeve. V rokoch 1891-97 a 1901-10 poslanec uhorského snemu za Rožňavu, 1910-18 za Humenné, v roku 1927 člen panskej snemovne, predseda Maďarského atletického klubu a Národnej jazdiarne. Od roku 1931 riadiaci člen Maďarskej akadémie vied. V roku 1881 podnikol študijnú cestu do USA. Získané poznatky uplatňoval vo vlastných podnikoch v Gemeri. Majiteľ banského a železiarskeho podniku „Železiarska a banská spoločnosť Gejzu Andrášiho“ so sídlom v Betliari. Koncom 19. storočia patril k najväčším na Slovensku. Na prelome 19. a 20. storočia ho predal Rimamuránsko-salgótarjánskej železiarskej úč. Spol. Stal sa členom jej riaditeľstva a jedným z najväčších akcionárov. Na svojich majetkoch choval plnokrvné kone, udomácnil v Uhorsku jazdecké pólo. Zúčastňoval sa veľkých poľovačiek a tieto organizoval aj v Betliari. Napr. v roku 1898 bol v betliarskom revíre 4-dňový jesenný lov na medveďa. Zúčastnilo sa ho 12 grófov, 1 barón, 1 generál a 4 ďalšie vzácne osobnosti z troch štátov. S otcom Emanuelom zabezpečil v rokoch 1880-86 prestavbu kaštieľa na lovecký zámok. Bol reprezentantom protiľudovej politiky maďarských vládnúcich tried a príslušníkom Liberálnej, neskôr Ústavnej strany. Jeho syn Karol zomrel v roku 1910 (21 ročný) ako nadporučík v Budapešti.
Imrich Andráši (Andrássy) - Gróf, podnikateľ, syn Karola Andrášiho mladšieho. Viedol ľahkomyselný spôsob života v dôsledku čoho prišiel o celý rodový majetok v Betliari, ktorý získal v roku 1847 gróf Tomáš Nadášdy. Majetok pre Andrášiovcov získal späť až Emanuel Andráši v roku 1878. Členmi Andrášiovského rodu málo spomínaný.

viac...

Za múmiami nemusíte cestovať do Egypta

Dátum: 13.04.2007 Zdroj: Kveta Fajčíková/www.sme.sk

Amonov kňaz a malé dieťa

Múzeum v Betliari sa môže popýšiť hneď dvoma múmiami - jedna patrí Amonovmu kňazovi, druhá malému dieťaťu.

Múmia kňaza, ktorý sa pravdepodobne volal Nebej (podľa nápisu na sarkofágu Nbjj), pochádza z pohrebného poľa v Gíze. Je z obdobia vlády 18. dynastie (1580 - 1310 pred Kr.). Silvia Lörinčíková z oddelenia dokumentácie múzea hovorí, že múmia časovo patrí do obdobia vlády takých významných faraónov ako Tutanchamón, Hatšepsut či Amenhotep IV.

"Datovanie bolo spresnené po röntgenologickom výskume v Náprstkovom múzeu v Prahe a na Rádiologickej klinike Fakulty všeobecného lekárstva v rokoch 1970 - 1972," dodáva odborníčka.

Múmia je vysoká 163 centimetrov a je známe, že kňaz zomrel vo veku 30 - 40 rokov. Technika mumifikácie je typická pre obdobie Novej ríše. Počas výskumu boli identifikované aj amulety, ako napríklad skarabeus. Starí Egypťania verili, že tento na pohľad nepekný, no posvätný chrobák im prinesie znovuzrodenie. Niektoré amulety nosili aj počas života a pri mumifikácii sa vkladali k oblasti srdca.

Vek detskej múmie určili podľa stavu prerezania chrupu. Keď dieťa zomrelo, mohlo mať 1,5 až dva roky, pohlavie sa však presne určiť nedalo. Múmia pochádza z obdobia grécko-rímskeho (332 - 395 pred Kr.). Na tejto malej múmii sú zreteľné stopy kartonáže - drviny z plátna alebo papyrusu. Okrem toho sa našli aj zvyšky ovínadiel, náhrdelníka a náramku z fajansových korálikov.

Do zbierok Andrássyovcov sa zrejme múmie dostali počas ciest grófa Emanuela Andrássyho, prípadne jeho syna Gejzu.

viac...

V Betliari zápasia so "zlodejinou" malých detí!

Dátum: 09.12.2006 Zdroj: Stela KRAUSOVÁ/Korzár

Medené odkvapy na budovách a plechy v areáli betliarskeho parku sa v posledných týždňoch stali hitom maloletých zlodejov z Betliara. V októbri zmizol medený plech z japonského mosta v parku, ktorý síce policajti v zberných surovinách našli, ale už bol nepoužiteľný. V druhej polovici novembra zmizlo niekoľko metrov medeného odkvapu zo vstupnej budovy múzea, na stredu ráno ďalších 10 metrov odkvapu a na štvrtok ráno sa už prichytené deti snažili ukradnúť medené odkvapy z výstavných priestorov múzea. Začali demontovať aj plechy zo strechy zverinca nad jazerom. Podľa riaditeľky múzea Evy Lázárovej ide už škodu, ktorá dosahuje takmer 100-tisíc korún.

viac...

Hubertova jazda prilákala množstvo koní a dobrých výkonov

Dátum: 16.10.2006 Zdroj: Renáta MAZURKOVÁ/Korzár

Jedenástemu ročníku Hubertovej jazdy v Betliari prialo nielen dobré počasie, ale aj hojná účasť jazdcov i koní. V sobotu sa ich zišlo v parku grófa Andrássyho vyše štyridsať, tohtoročný záver jazdeckej sezóny v Betliari si nenechal ujsť ani ruský jazdec Vasilij Ivanov. Tento mladý muž profesionálne jazdí za jazdecký klub z Košíc a do Betliara s ním prišiel aj chýr o tom, že je jedným z najlepších jazdcov na Slovensku. Svojím výkonom, keď sa mu na druhýkrát podarilo vyskočiť a strhnúť líščí chvost, to napokon aj potvrdil.

viac...

Múzeum Betliar bude úradu vlády fakturovať ujdený zisk

Dátum: 04.10.2006 Zdroj: www.24hod.sk

Múzeum Betliar bude Úradu vlády SR fakturovať náklady spojené s prípravou dnešného zasadnutia kabinetu v miestnom kaštieli, ktoré sa tam na základe rozhodnutia premiéra Roberta Fica nakoniec ...

viac...

Múzejníci z Betliara sú sklamaní zo zmeny sídla rokovania vlády

Dátum: 04.10.2006 Zdroj: www.ta3.com

Sklamanie zo zmeny miesta dnešného výjazdového rokovania vlády SR netajili múzejníci z Andrášiovského Kaštieľa v Betliari v okrese Rožňava. Na poslednú chvíľu sa totiž zmenilo sídlo rokovania z múzea na miestny kultúrny dom.

"Sklamanie tu samozrejme je, pretože sme sa na to chystali. Takéto výjazdové rokovanie vlády, to nie je hocijaká udalosť, ale rozhodlo sa tak, ako sa rozhodlo," uviedla riaditeľka betliarskeho múzea Eva Lázárová. Na ministrov čakala špeciálne upravená historická knižnica a jedáleň a pre novinárov pripravili na tlačovú konferenciu galériu na prvom poschodí. Dnes všetko museli dávať do pôvodného stavu.

viac...

Vláda bude schôdzovať v chránenom kaštieli Betliar

Dátum: 03.10.2006 Zdroj: STELA KRAUSOVÁ/www.sme.sk

Zajtrajšia schôdza vlády sa bude konať v kaštieli Betliar neďaleko Rožňavy. Kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou. Ministri budú musieť cestovať z Bratislavy na východ Slovenska, navyše akcia si vyžiada mimoriadne prípravné práce. Betliar totiž slúži predovšetkým ako múzeum.

Pracovníci Úradu vlády sa v kaštieli boli pozrieť prvýkrát už pred dvoma týždňami a odvtedy trvajú aj prípravné práce. Riaditeľka Múzea Betliar Eva Lázárová potvrdila, že zasadnutie vlády bude v historickej knižnici, obed v Sieni Nádasdyho husárov a tlačová konferencia by mala byť v galérii.

viac...

Z Gotickej cesty: Kaštieľ v Betliari

Dátum: 15.09.2006 Zdroj: Andy Sekanová

Krajom, kde dnes líšky dávajú dobrú noc, Gemerom, kráčali naše pohnuté dejiny. Popri zrúcaninách hradov (Muráň, či takmer zaniknutý Gemer) a zachovalému hradu Krásna Hôrka je ich nemým svedkom i betliarsky kaštieľ.


Kaštieľ sa nachádza v obci Betliar, vzdialenej len 7 km od baníckeho mesta Rožňava. Bol vybudovaný na základoch staršieho panského sídla (pravdepodobne malého vodného hradu vo vlastníctve rodiny Bebekovcov) na začiatku 18. storočia. Patril, tak ako veľká časť dnešného Gemera, do vlastníctva uhorského šľachtického rodu Andrássyovcov. Prvým majiteľom bol Štefan Andrássy, jeho potomkovia ho vlastnili takmer nepretržite až do roku 1945. V 19. storočí ho krátkodobo vlastnili Nádasdyovci (odkúpili ho od Imricha Andrássyho), Pálffyovci a Grovestinsovci, od ktorých ho späť odkúpil Emanuel Andrássy.

viac...

Betliar úplne zatopilo, voda vošla aj do kaštieľa

Dátum: 01.07.2006 Zdroj: Stela KRAUSOVÁ/Korzár

Dvadsaťštyri hodín po ničivom lejaku, ktorý veľmi poškodil rozsiahly betliarsky park pri Andrássyovskom kaštieli, zalialo vo štvrtok podvečer obec Betliar už úplne celú. Voda vošla aj do Národnej kultúrnej pamiatky, do kaštieľa. V parku sa vyliali rybníky, v dedine potok, od Volovca stekalo všetko to, čo už premočená pôda nedokázala absorbovať. Dravá voda s bahnom sa valila po uliciach a zatápala domy.

viac...

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

Reklama

Ubytovanie Žaneta

www.villaangel.sk

DomusNavytok

Britakov

Kamenictvo Helcman

Gipszan

montaznaplosina

RoznavaNet

Triruze

Baffi

autobazar